1Tel: 0 (232) 375 44 42 - 0 (506) 027 89 50 

Bize "Erzene Mahallesi 114 Sokak 6/A Bornova - İzmir" adresinden ulaşarak misafirimiz olabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Ptesi - Ctesi : 10:00 - 20:00
Pazar: 10.00 - 19.00
Ücretsiz sanat danışmanlığı hizmetimiz için lütfen randevu alınız.

PAROLANIZI MI UNUTTUNUZ?

*

Saksofon

Saksafon çalmaya başlamak için en uygun saksafon çeşidi alto saksafondur. Saksafon da en önemli şey doğru tonu yakalamaktır (ki bu tüm nefesli enstrümanlar için geçerlidir.) Doğru tonu yakalamak için ilk edinilmesi gereken kabiliyetler ise, diyafram kullanımı, nefes hakimiyeti, doğru ağız pozisyonu (embouchure) disiplinleridir.

 İlk dersler ağızlık ile diyafram-nefes ve doğru ağız pozisyonu üzerine uzun ses etütleridir.Bunları zaman içerisinde saksafonun genelini tanımaya yönelik klavyenin öğrenilmesi ve yeni öğrenilen notaların uzun ses çalışmaları ile pekiştirilmesi takip eder.

Klavyenin tanınması esnasında ise öğrenmeyi pekiştirici ve heveslendirici minik parmakların, bazı mekanik parmak etütlerinin ilk hallerinin çalımına başlanır.

 Zaman içerisinde, ufak klasik ve pop parçaların çalınmasına, mekanik parmak etütlerinin yeterli seviyelere ulaşmasıyla birlikte, gam egzersizlerine geçilir.

Dersler esnasında,mekanik etütlerin yoğun ve görece olarak sıkıcı olması sebebiyle, öğrenciye o etütleri kavramasına yarayacak daha eğlenceli parçalar verilir. Parça tercihlerinde belli bir dönem sonrası, öğrencinin müzikal zevklerine ve tercihlerine göre dönemsel yahut stilsel değişiklikler yapılabilir.Saksafon çalmaya başlamak için en uygun saksafon çeşidi alto saksafondur.Saksafonda en önemli şey doğru tonu yakalamaktır. (ki bu tüm nefesli enstrümanlar için geçerlidir). Doğru tonu yakalamak için ilk edinilmesi gereken kabiliyetler ise, diyafram kullanımı, nefes hakimiyeti,doğru ağız pozisyonu ( embouchure ) disiplinleridir. 

İlk dersler ağızlık ile diyafram-nefes ve doğru ağız pozisyonu üzerine uzun ses etütleridir.Bunları zaman içerisinde saksafonun genelini tanımaya yönelik klavyenin Öğrenilmesi ve yeni öğrenilen notaların uzun ses çalışmaları ile pekiştirilmesi takip eder.Klavyenin tanınması esnasında ise öğrenmeyi pekiştirici ve heveslendirici minik parçaların, bazı mekanik parmak etütlerinin ilk hallerinin çalımına başlanır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
  • Henüz hiç yorum yok
ÜST