1Tel: 0 (232) 375 44 42 - 0 (506) 027 89 50 

Bize "Erzene Mahallesi 114 Sokak 6/A Bornova - İzmir" adresinden ulaşarak misafirimiz olabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Ptesi - Ctesi : 10:00 - 20:00
Pazar: 10.00 - 19.00
Ücretsiz sanat danışmanlığı hizmetimiz için lütfen randevu alınız.

PAROLANIZI MI UNUTTUNUZ?

*

Piyano Derslerini Nereden, Kimden, Nasıl Almalı?

Başarılı bir piyano eğitimi için çok fazla değişkenin bir arada, doğru şekilde bulunması gerekir ve bunları sağlamanın kolay bir yolu yoktur. Piyano, içerdiği tüm teknik ve müzikal zorluklara bir bütündür; bireyin yapabileceği en karmaşık aktivitelerden birisidir ancak sunduğu armağanlar da o ölçüde değerlidir.
Öncelikle, kendiniz ya da çocuğunuz için bu eğitime başlamayı düşünüyorsanız, şu noktaları aklınızda tutunuz:

• Çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse, müzik eğitimine başlaması çok doğru bir karardır. Ancak, çalgı eğitimine ya da diğer çocuklarla katılabileceği bir temel müzik eğitimi aktivitesine karar vermekte zorlanıyorsanız, seçenekleri iyice gözden geçirin:

1. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Yaşına göre motor becerilerini, bilişsel gelişimini en iyi siz gözlemlersiniz. Onun yaşına uygun bir çalgı eğitimi verebilecek doğru bir öğretmen bulma şansınız varsa, bunu onunla konuşun, çocuğunuzla tanışmasını sağlayın ve izlenimlerinizi dikkatlice tartın. Çok rahat değilseniz, piyanoda diretmek yerine, genel müzik aktiviteleri sizin için daha uygun olabilir. Burada temel eğitim alan çocuk, ilkokula başlamasıyla birlikte piyanoya geçebilir ve bu bir sorun oluşturmaz. Ancak çocuğunuz sizce bu eğitime uygunsa ve öğretmeniyle de pozitif bir ilişki içine girebiliyorsa, denemenizde hiçbir sakınca yoktur.

2. Eğitimin ilk dönemleri, öğretmeniyle kuracağı ilişki açısından çok önemlidir. Çocuğunuzu iyi gözleyin, ona doğrudan sorular sorabileceğiniz gibi, duygularını ve davranışlarını gözleyerek de bu işten ne kadar hoşlandığını ölçebilirsiniz. Öğretmeniyle daima ilişki içinde olun, çocuğunuzun önünde olmamak kaydıyla, her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin. Kullanılan eğitim materyalini inceleyin, ancak eğer güveneceğiniz bir öğretmen bulduğunuzdan eminseniz, onu da çok bunaltmayın. Çocuğunuz gibi onun da zamana ve anlayışa gereksinimi vardır.

• Dersleri hangi ortamda almak istiyorsunuz? Bu kararı verecek kişi, belli ölçülerde, sizsiniz. Eğer çocuğunuz, kurumsal olarak bu eğitimi veren bir okula başlamayacaksa, alacağı eğitimin biçimini belirlemek size düşecektir. Elinizde olan seçenekler, onu bir kursa yazdırmak, kendi evinizde özel ders aldırmak ya da öğretmenin evine götürmek olabilir. Tüm bu seçeneklerle ilgili olarak aşağıdaki noktalara göz atalım:

1. Eğer çocuğunuzu kursa yazdıracaksanız, kurstaki öğretmen ve yöneticilerin kariyerini araştırın. Piyano dersinin genel karakteri, birebir işlenmesinde yatar.Ancak grup dersini seçecekseniz, sadece, çok mantıklı bir sisteme oturtulmuş ve sizi gerçekten ikna edebilen grup eğitimlerine sıcak bakın,. Piyano öğrenebilmek için bir öğrencinin, yıllarca, güvendiği öğretmeniyle detaylı çalışmalar yapması gerektiğini unutmayın. Bu eğitimin kolay ve mucizevi yöntemi yoktur, sadece zor ve gerçek yoldan giderek başarıya ulaşabilirsiniz.
Kursun sahip olduğu fiziksel altyapı da önemlidir. Piyano odalarının tasarımı, ses geçirip geçirmedikleri, piyanoların fiziksel durumları, bu eğitimde gereksinim duyulabilecek diğer destekleyici unsurların hazırlanmış olması, size fikir verecektir.
Kurs, fazladan ücret talep etmeden, öğrencilerin toplu olarak katılabilecekleri solfej, armoni, müzik tarihi vb. gibi dersler sunuyorsa, bunu çok önemseyin. Kapalı odalarda gerçekleşen piyano dersi, bazen, sadece bu çalgıya odaklı mekanik becerilerin gelişimine dönüşmekte ve iyi müzisyenliğin diğer unsurları gözden kaçabilmektedir; yani, bir anlamda müzikal bir “dengesiz beslenme” söz konusudur. Bir kursun sunduğu bu aktiviteler, konuya ciddi eğildiklerini de gösterebilir. Ayrıca bu aktivitelerde öğrenciler, diğer müzik öğrencileriyle tanışıp sosyal yönlerini geliştirebilirler.
Kursların önemli bir dezavantajı, burada çalışan öğretmenlerin sıklıkla değişmesidir. Ülkemizde piyano eğitimcisi yetiştirmek tam olarak kurumsallaşamamıştır. Batı konservatuvarlarında on yıllar önce açılan çalgı pedagojisi bölümleri, konservatuvar mezunlarından istekli olanları sertifikalı çalgı eğitimcisi yaparak onları bu konuda tam donanımlı hale getirirken, ülkemizde bu hep gözardı edilmiştir. Dolayısıyla, çalgı dersi vermek, diğer müzik uğraşlarının yanında, geçici bir süre için para kazanma yolu olarak görülebilmekte ve daha iyi bir alternatif ortaya çıktığında bırakılabilmektedir. Kurs ya da öğretmen için çok da önemli görülmeyen bu olay, öğrenci için ciddi bir travma nedeni olabilir; yeni öğretmenine alışamayabilir, sadece bu yüzden çalgıdan soğuyabilir. Kurs seçerken, buna ne kadar dikkat edildiğini sorgulayın. Doğal olarak, insani nedenlerden dolayı öğretmen bir şekilde dersi bırakmak zorunda kalabilir, ancak bunun sürekli tekrarlanabilme riskini araştırın.

2. Özel ders aldırmak istiyorsanız, bunu, genellikle, yakınlarınızın referanslarına dayanarak yaparsınız ki şüphesiz bu çok önemlidir. Yakın dostunuzun çocuğunun, aynı piyano öğretmeniyle çok uzun zamandır düzenli olarak çalıştığını, mutlu olduğunu ve gözle görülür bir ilerleme sağladığını görüyorsanız, bu alternatifi ciddi olarak düşünebilirsiniz.
Hiç tanımadığınız bir öğretmenle başlamak istiyorsanız, önce yüz yüze bir görüşme ayarlayın. Kariyerini ve tecrübesini sorgulayın. Soru sormaktan çekinmeyin. Eğer dersi bir öğrenciden aldırmak istiyorsanız, ki bu yüksek lisans ya da doktora öğrencisi gibi kariyerinde ilerlemiş bir kişi olabilir, bu eğitimi bitince planladıklarını sorgulayın. Sizin şehrinizde sadece sekiz ay daha geçirip Viyana’dan aldığı bursu takip edecek bir piyano doktora öğrencisi, çok başarılı olsa da, size uygun bir öğretmen olmayabilir. Bu eğitimin çok uzun sürebileceğini unutmayın.
Her müzik öğretmeni, belli ölçülerde temel piyano eğitimi almışsa da, bunun onu çok iyi bir piyano öğretmeni yapamayacağını göz önünde bulundurun. Çalgısında yetkin ve bilgili olduğundan emin olun. Aynı şekilde, her konservatuvar mezununun da, her ne kadar çalgısını çok yetkin olarak icra edebiliyorsa da, ideal bir eğitimci olamaması olasılığını gözardı etmeyin ve bunu sorgulamaktan çekinmeyin. Size lazım olan, müzikte teknik ve sanatsal yeterliğin yanı sıra, eğitimci olarak da başarılı olabilecek kimselerdir.

Suzuki’ye göre, iyi bir çalgı eğitimcisi, şu niteliklere sahip olmalıdır:
Yaratıcılık
Sabır
Sürekli cesaret verme
İlgi
Psikolojik kavrayış
Teknik ve müziksel uzmanlık
İyi materyal kullanımı
Metodoloji

Tüm bu özellikleri sorgulamak sizin en doğal hakkınızdır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
  • Henüz hiç yorum yok
ÜST