1Tel: 0 (232) 375 44 42 - 0 (506) 027 89 50 

Bize "Erzene Mahallesi 114 Sokak 6/A Bornova - İzmir" adresinden ulaşarak misafirimiz olabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Ptesi - Ctesi : 10:00 - 20:00
Pazar: 10.00 - 19.00
Ücretsiz sanat danışmanlığı hizmetimiz için lütfen randevu alınız.

PAROLANIZI MI UNUTTUNUZ?

*

Baterinin Müzik Eğitimindeki Yeri

Bateri her yaştan insanın belirli seviyede var olan ritim kulağı ve algısıyla birlikte yeterli çalışma ve egzersiz ile çalabileceği ritmik bir çalgıdır. Bütün müzik aletlerini çalmanın insan vücuduna belli faydaları olduğu gibi baterinin de sağladığı spesifik yararlar bulunmaktadır. Örneğin nöroloji hastaları bateri çalarak beyinlerinde çıkan sorunlara karşı daha dirençli hale gelirler. Barry Bitman’ın tezine göre ise bateri çalmak vücuttaki kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek kansere ve diğer hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlamaktadır. 

Bilindiği gibi insan beyni iki kısımdan oluşmaktadır. Bateri çalmak beynin her iki kısmını da harekete geçirdiği için insanın bilincini ve daha yaratıcı düşünmesini artırıcı yönde etki yaptığı gözlenmiştir. Bunun yanında beyinde ortaya çıkan alpha dalgaları adı verilen oluşumlar beynin dinlenmesini ve meditasyon haline geçmesine etki etmektedir. Aynı zaman da bateri sosyalleşme ve yoğun stres yaşantısından kaçmak için en ideal çalgılardan biridir. Çünkü bateri çalan insanlar aynı anda notayı takip etmek , el ve ayak uyumuna dikkat etmek , müzikteki tempoyu sabit tutmak ve aynı zamanda eğer bir grupta çalıyorsa şefi yada diğer enstrüman arkadaşlarını dinlemek zorundadırlar. Bu kadar şeyi aynı anda düşünürken günlük hayattaki problemleri akla getirmek bir hayli zor olacaktır.

Kısaca, bateri eğitimini doğru zamanda, doğru kişilerden, doğru yöntem ve materyalle almaya başlayan istekli bir öğrencinin, kişisel gelişimine önemli bir katkı sağlandığı açıktır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
  • Henüz hiç yorum yok
ÜST