1Tel: 0 (232) 375 44 42 - 0 (506) 027 89 50 

Bize "Erzene Mahallesi 114 Sokak 6/A Bornova - İzmir" adresinden ulaşarak misafirimiz olabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Ptesi - Ctesi : 10:00 - 20:00
Pazar: 10.00 - 19.00
Ücretsiz sanat danışmanlığı hizmetimiz için lütfen randevu alınız.

PAROLANIZI MI UNUTTUNUZ?

*

Ahşap Bateriler

Ahşap, bateri yapımında değişik teknikler uygulanarak kullanılabilir. En yaygın yöntem tahta plakaları (kalınlıkları üreticiden üreticiye farklılık gösterebilir) yuvarlayarak ve üst üste yapıştırarak uygulananıdır. Bu yöntemle üretilen baterilere Ply Drums adı verilir.

Bazı markalar ise tüm gövdeyi bir ağaç parçasından keserek tek parça halinde bateriler üretirler (Solid Body Drums). Bu yöntem diğerlerine göre biraz meşakatli olduğundan bu teknikle üretilen bateriler diğerlerinden biraz daha pahalıdır.

Bir başka teknik ise dikine ahşap blokları yan yana birleştirerek gövdeyi oluşturmaktır. Bu bateriler ise Block Drums olarak adlandırılır.

Çoğu ahşap baterinin en dış yüzeyi Finish denilen son kat bir kaplamayla örtüldüğü için uygulanan bütün bu teknikleri ilk bakışta anlamamız pek mümkün değildir. Ancak ağacı bateri derisinin oturduğu kesit kısmından görebilirsek ne şekilde yapıldığını anlayabiliriz.

Maple (Akçaağaç) bateri yapımında kullanılan en popüler ağaçlardan birisidir. Kuvvetli bas frekansları, dengeli mid-tiz frekansları, sıcak ve yumuşak tınısı ve geniş dinamik hassasiyetiyle bateristler arasında çok yaygındır. Mahogany (Maun) yüksek bas, mid ve tiz frekansları ile Rock kit’lerin vazgeçilmezi denebilir. Birch (Huş Ağacı) ise mikrofonlandığında kolaylıkla işlenebilen bir ses ürettiğinden stüdyo kayıtlarında efsaneleşmiş durumdadır. Rosewood (Gül Ağacı) diğer ağaçlara nazaran oldukça sert yapısıyla kolaylıkla ayırt edilebilen bir sese sahiptir.

Ahşap baterilerin kalınlıkları da çıkan ses açısından oldukça önemlidir. Kalınlık arttıkça hassasiyet, hacim ve uzaması azalırken volume de aynı oranda artış göstermektedir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Bu yazışmadaki kişiler

ÜST