WHATSAPP ile BİLGİ AL
0 (232) 375 44 42/ 0 (506) 027 89 50 / Her Gün 10.00 - 20.00

Melisa KARAN

İzmir Bornova Melisa Karan Sanat Merkezi
Melisa KARAN

Melisa KARAN
Kurucu / Piyano, Keman ve Ses Eğitimi Eğitmeni


10 Haziran 1984 yılında İzmir’de doğdu. Müzik eğitimine 1992 yılında Yaşar ÜRÜK yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu'nda başladı. 1995 yılında piyano eğitimine,1997 yılında da İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nü kazanarak keman eğitimine başladı. 2001 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı ve burada keman çalışmalarını Prof. Saadettin ÜNAL ve ardından da Prof. Feridun BÜYÜKAKSOY ile sürdürdü.

Mezun olduğu sene Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nün yüksek lisans programını kazandı ve bu programı 2008 yılının Mayıs ayında bölüm 2'ncisi olarak bitirdi. Bu süre içinde de çalışmalarına Bilkent Üniversitesi’nde keman eğitimcisi olan Muhammedjan TURDİYEV ile devam etti. 2004 yılında devlet sanatçısı Cihat AŞKIN’ın ve 2006 yılında da yine devlet sanatçısı olan Suna KAN’ın master class sınıflarına aktif olarak katılarak onlarla çalışma imkanı bulan Melisa KARAN 2006-2009 yılları arası çalışmalarına Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde konsertmeister olarak görev yapan Tayfun BOZOK ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda birinci keman üyesi olarak görev yapan Derya BOZOK ile devam etmiştir.

Yurtiçi ve yurtdışındaki birçok konserde solist ve orkestra üyesi olarak görev yapan sanatçı, Ankara Konservatuarlılar Derneği ve Odtü Senfoni Orkestrası’nın konser etkinliklerinde ikinci keman üyesi olarak çalışmıştır. Piyano eğitimine 11 yaşında iken  Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Seçil DÜNDAR ile başlamış, eğitimini İzmir Güzel Sanatlar Lisesi’nde Halil KAPLAN, Raika ÇOBAN ile ve Gazi Üniversitesi’nde de Prof. Serdar MUHATOV ve Prof. Hakan EKMEN ile sürdürmüştür.

2009-2013 yılları arası Blues, Latin ve Jazz müziği türlerinde armoni, vocal ve piano çalışmalarını Ömür GİDEL ile sürdürmüş, bu müzikleri çocuklara sevdirecek çalışma yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapmıştır. 1.Şubat 2013 tarihinde T.C. MEB Özel Melisa Karan Sanat Merkezi'ni kurmuştur ve sanat eğitimi ile ilgili tüm çalışmalarını bu kurumda devam ettirmektedir.

2014 yılının Mart ayında sosyo - ekonomik düzeyi düşük olan çocukları topluma kazandırmak ve onları sanatla buluşturmak amacıyla “Bir Nota Bir Hayat" adı altında bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmiş ve İzmir'in Naldöken (Bornova) ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün pilot okul olarak seçtiği Naldöken Muharrem Candaş İlkokulu’nda 35 tane çocuğa gönüllüler aracılığı ile enstrüman temin edip yine gönüllü öğretmenler ile birlikte 8 ay boyunca yaylı çalgılar alanında eğitimler vermiştir. Çalışmalar 2015-2017 yılları arası Melisa KARAN'ın proje liderliğinde, Cevdet İnci Eğitim Vakfı bünyesinde, Naldöken Kültür Merkezi'nde devam etmiş 80 kişilik bir çocuk senfoni orkestrası kurulmuştur.

2014 yılı Mayıs Ayı’nda İzmir Sanayici ve İşadamları Deneği (İZSİAD)'ne üye olmuş ve 2016 yılının Şubat Ayı’ndan itibaren 8 ay boyunca İZSİAD Gençlik Komisyon Başkanlığı görevini sürdürmüştür.

2018 yılının Ağustos Ayı'nda Bornova'da ikinci şubemizi hayata geçiren kurucumuz aynı zamanda İzmir Gençlik Senfoni Orkestrası 1. Keman üyesidir.