WHATSAPP ile BİLGİ AL
0 (232) 375 44 42/ 0 (506) 027 89 50 / Her Gün 10.00 - 20.00

Sıkça Sorulan Sorular

İzmir Bornova Melisa Karan Sanat Merkezi
Bornova Sıkça Sorulan Sorular
  • Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Seviyenizi ve gireceğiniz sınavın türünü eğitmeninizle ya da uzman ekibimizle birlikte belirledikten sonra, bu sayfanın hemen sağ tarafında yer alan başvuru formunu doldurup uzmanlarımızın sizi aramasını bekleyebilir ya da bizi arayabilirsiniz

  • Sınava Kimler Katılabilir?

Sınava  tüm özel kurs, özel ders, müzik okulu öğrencileri, profosyonel müzisyenler ve müzik eğitimcileri katılabilir

  • Seviyemi bilmiyorum ne yapmalıyım?

Konuyla ilgili hali hazırda çalıştığınız bir eğitmenimiz yoksa bu konuda okullarımızdan profosyonel destek alabilirsiniz

  • Müzik eğitimim yok, ne yapmalıyım?

Sistemi iyi bilen bir eğitmenden eğitim almanız çok önemli. Okullarımızda 9 yıldır aktif olarak Lcm eğitimi veren eğitmenlerimizle çalışmak için bize ulaşabilirsiniz.

  • Sınav içeriği ve puanlama nasıl?

Öğrenci, branşına ve seviyesine göre belirlenmiş repertuvarlardan kendi seçtiği eserlerin yanı sıra zorunlu parçaları seslendirir.

Piyano eşlik ihtiyacı veya zorunluluğu olan enstrüman sınavlarında eşlikçiyi bulmak ve birlikte prova saatlerini belirlemek öğrencinin sorumluluğundadır. Eşlikçisi olmayan öğrenciler profesyonel olarak  okullarımızdan bu hizmeti alabilirler. Ancak bu talebin sınavdan en az 2 ay öncesinde tarafımıza iletilmiş olması gerekmektedir.

Preparatory, Step 1 ve Step 2 seviyelerinde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra müzikal bilgi sorularından sorumlu olacaktır.

Grade 1 ve daha üstü seviyelerde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra girdiği seviyenin zorluk derecesine göre teknik çalışmalar, müzikal bilgi, müzikal işitme ve deşifre (ilk bakışta çalma) sınavına tabi tutulur.

Puanlama yüzdesi aşağıdaki gibidir:

Teknik Çalışma: %15 / Performans: %60 / Müzikal Bilgi: %7 / Deşifre: %10 / Müzikal İşitme: %8

Seviyelere göre ortalama uygulama sınav süreleri şöyledir;

Preparatory, Step 1, Step 2 – 10 dk.

Grade 1, Grade 2, Grade 3 – 15 dk.

Grade 4, Grade 5 – 20 dk.

Grade 6, Grade 7 – 25 dk.

Grade 8 – 30 dk.

Diploma Sınavları; ALCM, LLCM, FLCM ortalama 60 dakikadır

Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir.

0 – 64 puan Başarısız

65-74 puan Geçer

75- 84 puan İyi

85- 100 puan Çok iyi


DIPLCM, ALCM, LLCM ve  FLCM için geçer not en az 75’dir.

  • İngilizce bilmiyorum sorun olur mu?

Sınavlarda deneyimli ve iyi seviyede İngilizce bilen müzik eğitmenlerimiz çevirmenlik görevini üstlendikleri için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak diploma seviyelerinde yurt dışında bu belgeyi kullanmak gibi bir hedefiniz varsa dil öğrenmeniz çok gereklidir hatırlatmak isteriz J

  • Ne zaman sınava girebilirim?

Sınavlarımız yılda 3 kez, Mart, Haziran ve Kasım aylarında yapılmakta ve başvurular, sınav tarihinden 2 ay öncesine kadar alınmaktadır. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.