WHATSAPP ile BİLGİ AL
0 (232) 375 44 42/ 0 (506) 027 89 50 / Her Gün 10.00 - 20.00

Sınav Türleri

İzmir Bornova Melisa Karan Sanat Merkezi
Bornova Sınav Türleri

Yüz Yüze Sınavlar:

Güz, kış ve yaz olmak üzere 3 ayrı dönemde  okullarımızda gerçekleşen sınavlarımızda her öğrenci için özel olarak bir zaman dilimi belirlenir. Öğrenci sıra beklemeksizin, kendisine verilen gün ve saatte sınavına girer. Başvuru ve sınav tarihleri için detaylı  ve güncel bilgiyi kurumumuzdan alabilirsiniz.

Online Sınavlar:

Güz, kış ve yaz olmak üzere 3 ayrı dönemde  sınavlar randevu sistemiyle yapılır. Uygun bağlantı altyapısının bulunduğu şartlarda gerçekleştirilebilecek olan sınavlar, merkezimizce ücretsiz olarak tayin edilen ve İngilizceye hakim ve uzman bir müzik eğitmeninin tercümanlığı eşliğinde gerçekleştirilir.

Recording ( Kaydedilmiş) Sınavlar:

LCM tarafından belirlenen yönerge dahilinde kaydedilen sınavlar merkezimizce sisteme yüklenir. Çekim öğrencinin kendisi tarafından yapılacaktır. Cep telefonuyla yapılan çekimler yönergelere uyulması kaydıyla kabul edilmektedir. Dileyen öğrenciler çekim için kurumumuzdan profosyonel hizmet alabilir. Çekimin içeriğinin doğruluğu kaydı  gönderen öğrenci, eğitmen ya da kurumun sorumluluğundadır. Merkezimizce yapılmamış olup yanlış ya da eksik yapılan çekimler için sorumluluk kabul edilmez.

Çekim yönergeleri aşağıdaki gibidir: 

Eşlik ibaresi olan eserler eşlik ile çalınmalıdır. Bu, canlı olarak bir piyanistle veya bir kaydın üzerine çalmak şeklinde olabilir.

Adaylar kameraya ve girdikleri sınava isimlerini bildirmelidir. Örneğin: "Merhaba, ben Pietro Dupont,  Piyano / 4. Grade".

Her parça, çalınmadan önce duyurulan her parçanın adı, bölümü ve bestecisi ile kesintisiz tek bir çekimde kaydedilmelidir. Örneğin: "Rock Ninni, Liste C, Marcus Wong". Kaydedilen herhangi bir eserin notalarını göndermenize gerek yoktur.

Tüm teknik çalışmalar, tek bir videoda kaydedilmelidir. Çekim esnasında çalınan gam ya da arpejin ismi öncesinde söylenmelidir. Örneğin "C majör Gam", "Armonik La Minör Gam ". Dosya adı öğrencinin ismi / Technical Work şeklinde girilmelidir. Lütfen her gamı ve arpeji ayrı bir video dosyası olarak göndermeyin.

Performanslar statik bir kamera kullanılarak kaydedilmelidir. Lütfen adayın enstrümanını çalarken açıkça görülebildiğinden emin olun.

Ses sinyalinin net olduğundan, bozulmadığından veya kırpılmadığından ve video görüntüsünün net olduğundan emin olmak için önce kısa bir test kaydı yapmanızı öneririz.

Kayıt cihazının mikrofonu, ton kalitesi ve dinamik aralık dahil olmak üzere performansın tüm yönlerinin değerlendirilmesine izin verecek yeterli kalitede olmalıdır.

Mikrofon, aday ile eşlikçi veya alt yapı (varsa) arasında iyi bir ses dengesi sağlayacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Kayıt kalitesi için yeterli bir akıllı telefon veya tablet uygundur. Video kamera çözünürlüğünüzü 720p olarak ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Yüklediğiniz dosyalar avi, flv, wmv, mov veya mp4 biçiminde olmalıdır. Maksimum dosya boyutu 750MB'dir. Lütfen dosyaları adayın adı ve parçanın veya bileşenin adıyla etiketleyin. Başka bir sınav kurulundan repertuar kullanıyorsanız, lütfen bunu ekleyin. Örneğin:

Pedro Aquilla - Mozart'ın C majöründe Andante, Liste A

Adeola Berru - Teknik Çalışma

Yung Ho - Petite Ballade, Op. 12 No.1, Arensky, Liste C ABRSM

 

Örnek Videolar – LCME Kayıt

https://www.youtube.com/watch?v=qutCj2sAunM

https://www.youtube.com/watch?v=6lwDJLsPj4E

2021 sınavları için hala mevcut müfredattan devam ediliyor.  Sadece piyano için Temmuz 2020' de yapılan revize dikkate alınmalıdır.